Jídlo jako informace

Podle článku, jenž byl publikovaný v časopise Family Practice v roce 2000, nemálo lékařů, kteří primární péči poskytují, tento přístup odsuzují pro své přesvědčení, že strava nemá hodnotný vliv na lidské zdraví. Jak píši ve své nové knize Stravou proti zánětu, tento přístup zaujímají i přes nespočet studií, které dokazují blahodárný vliv správného stravování na naše celkové zdraví.

Stravou proti zánětu

Zánět je hlavní příčinou všech chronických, civilizačních nemocí. Západní medicína zatím doporučuje na zánět pouze léky jako ibuprofen, indometacin, či novější léky, které stejně jako protizánětlivé kortikoidy nebo statiny mají mnoho nežádoucích účinků.

Stres a oko hurikánu

Stres je jednou ze základních příčin zánětů v těle a nemocí. Připomeňme si, co o tom píše John Douillard v knize Sezonní dieta, kterou jsem kdysi překládal.

Nesmysl zvaný nízkotučná strava

Studie po studii ukazuje, že doporučení, abyste jedli hodně sacharidů a používali co nejméně tuků, jak neustále tvrdí různí odborníci na výživu a reklamy, je škodlivé a nesmyslné doporučení, podporující záněty v těle.

Zánět - neviditelný zabiják

Zánět je proces, kterými nás imunitní systém pomocí bílých krvinek a protilátek chrání před infekcemi, způsobenými bakteriemi, viry, parazity či plísněmi.

Antokyanidiny

Antokyanidiny jsou speciální skupinou polyfenolů, vyskytující se v červeném ovoci s elagovou a dalšími fenolovými kyselinami. Bobule obsahují množství antokyaninů, zodpovídající za antioxidační účinek tohoto ovoce.

Bílkoviny v rostlinné stravě jsou zdravější

Kdykoliv vám vystane pochybnost, zda bílkoviny potřebujeme jíst jen v mase a dalších živočišných potravinách, je čas se blíže podívat na obsah bílkovin v syrové zelenině, luštěninách, ořeších, semenech a vejcích v porovnání s běžným masem, jako je hamburger, kuřecí, steak, jehněčí , krůtí nebo vepřové maso, ryby a krevety.

Chemikálie v naší domácnosti

Většina lidí si neuvědomuje, že v průměrné domácnosti se vyskytuje i více než 200 toxických chemických látek. Většina z nich pochází z čistících prostředků a dalších výrobků pro domácnost, které jsou, ironicky, navrženy tak, aby domov byl bezpečnějším místem. Pokud plánujete domov bez chemikálií, čtěte dál a dozvíte se více o některých skutečně škodlivých chemikáliích, kterým byste se měli vyhnout. Tyto chemikálie nejen vyvolávají zánět a oslabují imunitu, ale také narušují činnost hormonálního systému, plic a dalších orgánů.

Dehydratace a zánět

Dehydratace znamená, že vaše tělo nemá tolik vody a tekutin, kolik potřebuje. Voda tvoří 60 až 80% z celé naší tělesné hmotnosti, takže je logické, že když nebudeme konzumovat dostatek tekutin, nastanou zdravotní obtíže! Na jedné straně, konzumace velkého množství vody zatěžuje ledviny a metabolismus. Někteří lidé ale pijí příliš málo, méně než litr, a zejména málo vody. Přetrvávající nedostatek zejména vody podporuje zánět a považuje se za jednu ze základních příčin chronických nemocí. Každý den je příjem tekutin rozhodující pro funkce orgánů, a při nedostatku zejména vody vaše tělo vysílá celou řadu příznaků, které napovídají, že potřebujete doplnit tekutiny!

Nezdravá snídaně vyvolává zánět

Fast-foodová, nezdravá snídaně, může poškozovat srdce. V nosé studii se zjistilo, že tučná, sladká snídaně poškozuje krevní cévy a vyvolává nebezpečný zánět. Například smažená vajíčka zvyšují zánětlivé látky v krvi na 6 hodin po jídle.