Zánět: otázka života a smrti

Akutní zánět, způsobený poraněním nebo bakterií, si můžeme představit jako oheň s průběhem reakcí vedoucích ke konečné rovnováze-zhojení. Na rozdíl od akutního zánětu, který reaguje na poranění, úraz či infekci, a má za cíl vyléčit a zhojit poškození, chronický zánět naopak udržuje a často i zhoršuje projevy nemoci. Rozdíl mezi akutním (směřující k nastolení rovnováhy) a chronickým (dlouhodobá nerovnováha) zánětem můžeme připodobnit k ohni (anglický název pro zánět pochází z latinského slova „inflammo“, což znamená „zapaluji oheň či světlo“).

Stres a oko hurikánu

Stres je jednou ze základních příčin zánětů v těle a nemocí. Připomeňme si, co o tom píše John Douillard v knize Sezonní dieta, kterou jsem kdysi překládal.

Nesmysl zvaný nízkotučná strava

Studie po studii ukazuje, že doporučení, abyste jedli hodně sacharidů a používali co nejméně tuků, jak neustále tvrdí různí odborníci na výživu a reklamy, je škodlivé a nesmyslné doporučení, podporující záněty v těle.

Zánět - neviditelný zabiják

Zánět je proces, kterými nás imunitní systém pomocí bílých krvinek a protilátek chrání před infekcemi, způsobenými bakteriemi, viry, parazity či plísněmi.

Antokyanidiny

Antokyanidiny jsou speciální skupinou polyfenolů, vyskytující se v červeném ovoci s elagovou a dalšími fenolovými kyselinami. Bobule obsahují množství antokyaninů, zodpovídající za antioxidační účinek tohoto ovoce.

Bílkoviny v rostlinné stravě jsou zdravější

Kdykoliv vám vystane pochybnost, zda bílkoviny potřebujeme jíst jen v mase a dalších živočišných potravinách, je čas se blíže podívat na obsah bílkovin v syrové zelenině, luštěninách, ořeších, semenech a vejcích v porovnání s běžným masem, jako je hamburger, kuřecí, steak, jehněčí , krůtí nebo vepřové maso, ryby a krevety.

Chemikálie v naší domácnosti

Většina lidí si neuvědomuje, že v průměrné domácnosti se vyskytuje i více než 200 toxických chemických látek. Většina z nich pochází z čistících prostředků a dalších výrobků pro domácnost, které jsou, ironicky, navrženy tak, aby domov byl bezpečnějším místem. Pokud plánujete domov bez chemikálií, čtěte dál a dozvíte se více o některých skutečně škodlivých chemikáliích, kterým byste se měli vyhnout. Tyto chemikálie nejen vyvolávají zánět a oslabují imunitu, ale také narušují činnost hormonálního systému, plic a dalších orgánů.

Dehydratace a zánět

Dehydratace znamená, že vaše tělo nemá tolik vody a tekutin, kolik potřebuje. Voda tvoří 60 až 80% z celé naší tělesné hmotnosti, takže je logické, že když nebudeme konzumovat dostatek tekutin, nastanou zdravotní obtíže! Na jedné straně, konzumace velkého množství vody zatěžuje ledviny a metabolismus. Někteří lidé ale pijí příliš málo, méně než litr, a zejména málo vody. Přetrvávající nedostatek zejména vody podporuje zánět a považuje se za jednu ze základních příčin chronických nemocí. Každý den je příjem tekutin rozhodující pro funkce orgánů, a při nedostatku zejména vody vaše tělo vysílá celou řadu příznaků, které napovídají, že potřebujete doplnit tekutiny!

Nezdravá snídaně vyvolává zánět

Fast-foodová, nezdravá snídaně, může poškozovat srdce. V nosé studii se zjistilo, že tučná, sladká snídaně poškozuje krevní cévy a vyvolává nebezpečný zánět. Například smažená vajíčka zvyšují zánětlivé látky v krvi na 6 hodin po jídle.