Antokyanidiny jsou speciální skupinou polyfenolů, vyskytující se v červeném ovoci s elagovou a dalšími fenolovými kyselinami. Bobule obsahují množství antokyaninů, zodpovídající za antioxidační účinek tohoto ovoce. Pozitivní efekt konzumace bobulí zahrnuje:

  • zlepšení zraku
  • kontrola cukrovky
  • zlepšení krevního oběhu
  • prevence rakoviny
  • zpomalení stárnutí

Antokyaniny jsou rostlinnými barvivy, chránící živočišné druhy před škodlivými volnými radikály. V přírodě se nejvyšší množství antokyaninů nachází v částech rostlin vystavených nejškodlivějším vnějším podmínkám, zejména v listech a stonku. Koncentrují se též v slupkách většiny červeného ovoce. Bobule jsou bohatým zdrojem antokyaninů. Antokyaniny se vyskytují v nejrůznějších formách podle uspořádání řetězců. K rozlišení výsledných látek se pojmenovaly jako antokyaniny, antokyanidiny a proanthokyanidiny. Červené, modré, černé a purpurové bobule jsou vhodným zdrojem vlákniny, účinné v prevenci. Bobule obsahují vitamín C, jenž se vyskytuje v potravinách s antokyaniny, zvyšující účinek vitamínu a fenolů. V bobulích se též nacházejí B vitamíny a minerály. Třešně patří k oblíbeným v Michiganu a na každoročních oslavách se oslavuje úroda s konzumací tohoto ovoce. Místní obyvatelé soupeří o modré stuhy na třešňovém koláči, džemu apod. Antioxidační vlastnosti třešní se staly známé a proto se přidávají do marinád k masu před grilováním. Odborník na výživu J. Ian Gray a spolupracovníci z Michiganské státní univerzity v East Lansingu izoloval antioxidanty z třešní Montmorency a Balaton, které blokují tvorbu heterocyklických aminů (HCA). Třešně se projevují antioxidačně a protizánětlivě vhledem k dalším fenolům, které obsahují. Pro zajímavost se černé třešně dlouho užívaly jako lék na artritidu zřejmě pro stejné antioxidační a protizánětlivé účinky. Dr. Gray a jeho kolegové určili antioxidační látku pro masovou marinádu, která může snižovat HCA. Rozmarýn obsahuje fenoly bránící tvorbě HCA a v mase potřené nebo marinované ve směsi s rozmarýnem se nachází o 69 % méně HCA. V prevenci tvorby HCA se osvědčilo marinování masa, drůbeže a ryb s fenolovými látkami v ovoci, červeném víně a s mnoha bylinami.

Vinné hrozny a červené víno obsahuje několik fenolových látek. Nejdůležitějšími jsou proanthokyanidiny, resveratrol a elagová kyselina. Proanthokyanidiny se nacházejí v membráně kolem semínek. Elagová a chlorogenová kyselina se vyskytují uvnitř hroznu a resveratrol ve slupce. Všechny tyto látky se řadí k silným lapačům volných radikálů s různými účinky. Zájem o tyto látky se vztahuje k objevu protektivního účinku proanthokyanidinů na srdečně-cévní systém.

Vztah mezi konzumací červeného vína a snížením kardiovaskulárních nemocí fascinoval vědce. Ti zkoumali antioxidační účinky fenolových kyselin v červeném víně a zjistili úzký vztah k prevenci kardiovaskulárních nemocí. Jiné nápoje a potraviny s fenolovými kyselinami též snižují riziko onemocnění srdce, například borovice přímořská, prášek z vinných hroznů či džus z hroznového vína; navíc nealkoholické vína mají též tento účinek. Důležitá podskupina antokyaninů jsou proanthokyanidiny, aktivní fenolové látky v borovici přímořské, hroznech a červeném víně. Podívejme se, jak tyto látky účinkují.

Proanthokyanidiny

"Francouzský paradox" popisuje nízký výskyt srdečních onemocnění mezi Francouzi navzdory vysokotučné stravě. Hlavní faktor, který rozlišuje Francouze od jiných obyvatel západní Evropy spočívá v pití červeného vína s jídlem. Tento rozpor mezi výživou a srdečním onemocněním zaujal vědce již před mnoha lety. Mnohé studie se zabývaly otázkou, zda alkohol nebo polyfenoly v červeném víně působí preventivně proti nemocem. Výsledek se neliší, ale alkohol stimuluje tvorbu HDL cholesterolu. Lepší vysvětlení vyplývá z fenolových fytochemikálií v červeném víně. Červené i bílé víno obsahuje fenoly. V červeném víně se však vyskytují ve vyšším množství a zdají se lepším zdrojem antioxidantů než bílé víno. Některé fytochemikálie působí preventivně:

  • zvýšením "dobrého" HDL cholesterolu a snížením celkového cholesterolu
  • snížením aterogenních lipopoteinů
  • snížením oxidačního stresu
  • snížením chronického zánětu

Fenolové látky lze získat bez konzumace alkoholu, neboť džus z hroznového vína, prášek z vinných hroznů a některé byliny jako borovice přímořská poskytuje stejný účinek jako víno červené. Kvalitní extrakt z borovice přímořské obsahuje až 70% proanthokyanidinů. Shlukování krevních destiček (agregace) se významně podílí na zužování cév, riziku infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

David Frej