Většina lidí si neuvědomuje, že v průměrné domácnosti se vyskytuje i více než 200 toxických chemických látek. Většina z nich pochází z čistících prostředků a dalších výrobků pro domácnost, které jsou, ironicky, navrženy tak, aby domov byl bezpečnějším místem. Pokud plánujete domov bez chemikálií, čtěte dál a dozvíte se více o některých skutečně škodlivých chemikáliích, kterým byste se měli vyhnout. Tyto chemikálie nejen vyvolávají zánět a oslabují imunitu, ale také narušují činnost hormonálního systému, plic a dalších orgánů.

Ftaláty

Tento termín nenajdete přímo na etiketě výrobku, ale když uvidíte slovo "vůně", pak výrobek pravděpodobně obsahuje tuto nebezpečnou látku. K výrobkům patří běžné osvěžovače vzduchu či mýdlo. Je to faktor narušující hormonální systém, což znamená, že zasahuje do hormonálního systému člověka a může vést k problémům, jako je nízkým počet spermií.

Perchloroethylen nebo "PERC"

Běžně se používá u mnoha chemických čištění, na čištění skvrn a čištění čalouněných výrobků, je to chemická látka neurotoxin a možný karcinogen, který může způsobit nervové problémy, jako je ztráta koordinace a závratě.

Triklosan

Tato chemická látka se vyskytuje v mnoha antibakteriálních kapalinách, gelech a mýdlech. Nicméně, svým agresivním antibakteriálním účinkem může skutečně podporovat růst rezistentních bakterií v důsledku nadužívání těchto produktů.

Kvarterní amoniové soli

Chemická látka používaná při výrobě změkčovadel (a to jak v tekuté formě a plechu), je agresivním antibakteriálním činidlem, a tím způsobují stejná rizika jako triklosan ve vztahu k vývoji rezistentních mikrobů.

2-butoxyethanol

Látka se nachází v mnoha leštících prostředcích na sklo a různé povrchy, pro vylepšení vzhledu, ale vdechování této chemikálie může vést k vážným zdravotním problémům, včetně poškození plic a těžkého poškození ledvin a plic.

Amoniak

Společná přísada do výrobků, které se přidává do výrobků na umývání koupelen a umyvadel, stejně jako v některých prostředcích na okna a sklo, aby se zabránilo tvorbě šmouh u čistícího prostředku. Nicméně může způsobit vážné dýchací potíže, a to zejména u lidí s astmatem nebo starších osob.

Chlór

Mnohé čisticí prášky, prostředky na odstraňování skvrn a plísní obsahují chlór. Při častějším používání dráždí dýchací cesty, a chronicky mohou také způsobit problémy s endokrinním systémem, zejména u štítné žlázy.

Pokud chcete přestat tyto produkty ve vaší domácnosti kvůli chemikáliím používat, existují alternativy. Mnoho obchodů se zdravou výživou a některé drogerie nabízejí přírodní a ekologicky šetrné výrobky, které zamezují neobsahují mnohé z těchto chemikálií. Přechod na přírodní a eko prostředky zabere trochu více času, než se s nimi seznámíte, ale také ušetříte spoustu peněz. Některé čistící prostředky můžete vyrobit i sami, jak zmiňuji ve své knize Zánět-skrytý zabiják. Váš domov pak bude bezpečnější před působením těchto škodlivých chemických látek.