Dehydratace znamená, že vaše tělo nemá tolik vody a tekutin, kolik potřebuje. Voda tvoří 60 až 80% z celé naší tělesné hmotnosti, takže je logické, že když nebudeme konzumovat dostatek tekutin, nastanou zdravotní obtíže! Na jedné straně, konzumace velkého množství vody zatěžuje ledviny a metabolismus. Někteří lidé ale pijí příliš málo, méně než litr, a zejména málo vody. Přetrvávající nedostatek zejména vody podporuje zánět a považuje se za jednu ze základních příčin chronických nemocí. Každý den je příjem tekutin rozhodující pro funkce orgánů, a při nedostatku zejména vody vaše tělo vysílá celou řadu příznaků, které napovídají, že potřebujete doplnit tekutiny!

1. Bolesti hlavy

Organismus potřebuje tekutiny v těle, které se neskládají jen z vody, ale obsahují základní minerální soli, jako je sodík a draslík. Když vaše hladina hydratace poklesne, dojde k chemické reakci v krvi, na kterou je váš mozek vysoce citlivý. Mozek reaguje bolestmi hlavy. Bolest hlavy jsou tím horší, tím více vody ztratíte, protože tím objem krve klesne, a méně kyslíku proudí do mozku. V důsledku toho se vaše krevní cévy rozšiřují a bolesti hlavy se zhorší!

2. Zácpa

Voda pomáhá posunu stravy střevy a vytváření stolice a pravidelnému vyprazdňování. Pokud nemáte dostatek vody, dochází ke zhoršené peristaltice, což vede k zácpě.

3. Točení hlavy a závratě

Bez dostatečného množství vody v těle se objem a tlak krve snižuje a způsobuje závratě. Jedním z klíčových příznaků dehydratace je to, když se rychle například ze sedu postavíte na nohy a zatočí se vám mírně hlava.

4. Hlad

Příznaky, že máte málo vody a měli byste pít více mohou být dosti nenápadné. Pokud jíte dostatek jídla během dne, ale stále máte pocit, že je třeba si dát něco na svačinu, zejména pokud jde o potraviny na bázi vody, jako je ovoce, může to být jemným ukazatelem toho, že nepotřebujete více potravin, ale trpíte dehydrataci! Zkuste vypít sklenici vody, a uvidíte.

5. Tmavá moč

Zřetelným příznakem dehydratace je barva moči, která je tmavě žlutá. To znamená, že moč je koncentrovaná s množstvím odpadních látek. Voda pomáhá odplavit toxiny účinně. Při dostatku tekutin je vyšší poměr vody a odpadních látek, odpovídající světlejší barvě moče, a lepšími vylučování.

6. Spánek

Pokud se nemůžete zbavit pocitu únavy, může být příčinou nedostatečný příjem vody! Když má tělo dost tekutin, voda se přemísťuje do krevního oběhu z buněk pro udržení správného množství krve v regulaci krevního tlaku. Při nedostatku vody objem krve klesá, stejně tak i krevní tlak, čímž se snižuje množství kyslíku v krvi. Tento nedostatek kyslíku zpomaluje činnost svalů a nervové funkce, což vyvolává únavu!

7. Věci se zahřívání

Organismus potřebuje vodou regulovat tělesnou teplotu. Když jsme přehřátí, potíme se! Pot pomáhá tělu snížit jeho teplotu ochlazováním a to odpařováním. Vzhledem k tomu, že se pot většinou skládá z vody, když jste dehydratovaní, nebudete se moc potit, a můžete se rychle přehřát.

8. Sucho v ústech

Indikátorem, že vaše tělo zoufale volá po vodě, je sucho v ústech a lehce oteklý jazyk. Ústa vyžadují přirozeně vlhké prostředí, takže když je suchost v ústech, je čas se napít vody!

9. Svalové křeče

Dostatečná hydratace a správná rovnováha elektrolytů je důležitá pro správnou svalovou kontrakci. Při nedostatku vody je hladina sodíku a draslíku nízká, a projeví se bolestivými svalovými křečemi! Je-li hladina elektrolytů nízká, může docházet k svalovým křečím. Doplnění tekutin, zejména vody, pomůže zabránit křečím ve svalech.

10. Pokožka

Aby byla pleť hladká a s co nejméně vráskami, hydratace je důležitá. Jednoduchý test, zda jste dehydratovaní, je zkouška vlasové řasy. Pokud vytvoříte z kůže řasu, a ta se vrátí rychle zpět, máte dostatečný příjem tekutin. Pokud se řasa navrací pomalu, jste zřejmě dehydratovaní. Jedná se o středně těžkou až těžkou dehydrataci, například přehřátím a nadměrným pocením, případně u starých lidí, kteří málo pijí. Je třeba hned, ale pomalu, doplňovat tekutiny, aby se zabránilo šoku následkem změn v objemu a tlaku krve.