Akutní zánět, způsobený poraněním nebo bakterií, si můžeme představit jako oheň s průběhem reakcí vedoucích ke konečné rovnováze-zhojení. Na rozdíl od akutního zánětu, který reaguje na poranění, úraz či infekci, a má za cíl vyléčit a zhojit poškození, chronický zánět naopak udržuje a často i zhoršuje projevy nemoci. Rozdíl mezi akutním (směřující k nastolení rovnováhy) a chronickým (dlouhodobá nerovnováha) zánětem můžeme připodobnit k ohni (anglický název pro zánět pochází z latinského slova „inflammo“, což znamená „zapaluji oheň či světlo“).

Chronický zánět

Chronický zánět, spíše doutnající než běžný oheň, způsobený zejména člověkem a civilizačními vlivy jako moderní strava, stres nebo chemikálie, vede k dlouhodobé nerovnováze a nemocem nejen fyzickým, ale i psychickým.

Zánět se týká prakticky všech zdravotních obtíží – nemocí srdce, cukrovky, obezity, migrén, artróz, rakoviny, astmatu, alergií, ekzémů, chronického únavového syndromu, depresí, demence, což byl hlavní důvod, proč jsem napsal knihu Zánět –skrytý zabiják. Zánět je spojen se stárnutím a také s autoimunními onemocněními štítné žlázy, střevními záněty, roztroušenou sklerózou či lupénkou.

Každá buňka v těle má tendenci zachovávat rovnováhu, a pokud dojde k nějakému podnětu, buňka se snaží adaptovat na změnu a fungovat ve změněných podmínkách. Strava, stres či toxická látka je takovým vnějším stimulem, ale pokud se takový stresující podnět neustále opakuje, dochází k poškození až smrti buňky. Proto jakékoliv podněty, které poškozují buňky, například špatná strava, jež brání tomu, aby se buňka adaptovala na změnu, můžou vést k poruše metabolismu a závažnému onemocnění, jako je rakovina. Buňky získávají živiny jedině z toho co jíme, pijeme a dýcháme. Když má buňka dostatek živin, vitaminů, minerálů a stopových prvků , které potřebuje pro svou činnost, tvorbu enzymů a hormonů atd., a je minimálně „koupána“ v toxinech, pak poskytuje dost energie pro imunitu. Dostatečně silná imunita zneškodní poškozené buňky hned v zárodku. Na podkladě zánětu se mohou tvořit nové cévy vedoucí k rakovině. Angiogenese, novotvorba cév, je důležitý proces hojení, ovlivňovaný rovnováhou mezi faktory růstovými a těmi, které v případě potřeby zastavují růst. Při porušené rovnováze u zánětu se pak tyto malé cévy tvoří v nadbytku, nebo nedostatečně. Tato novotvorba cév v tkáních se nyní považuje za společný faktor, který nacházíme u mnoha nemocí, jako je rakovina, kožní nemoci, cukrovka, mozková mrtvice a další.

Zdravá buňka výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že budete zdraví, i když máte jisté dědičné riziko nějaké nemoci. Nezdravá buňka, které nedostává potřebné živiny, nevyrábí kvalitní energii pro metabolismus a imunitu a zvyšuje výrazně pravděpodobnost, že onemocníte, i kdy nemáte žádnou vážnější genetickou poruchu.

Zánět a nerovnováha

Je to nerovnováha v metabolismu, která způsobuje zánět, a je to zánět, který způsobuje a zachovává nerovnováhu v těle. Když organismus dostává v určitém prostředí neustále signály, že se problém nevyřešil, reaguje například prostřednictvím imunitního systému s cílem odstranit faktory, které poškozují buňky a dostat se do rovnováhy. Nadměrně stimulovaný imunitní systém vede k vážným nemocím a někdy i ke smrti; příliš slabá obranná odezva imunitního systému s mírným zánětem může snížit ochranu proti poškození infekcí a vést k vážnému stavu, rakovině a smrti.

Při zánětu je tkáň zaplavena bílými krvinkami. Ke vzniku chronického zánětu nepotřebuje organismus velkou stimulaci nebo událost. Chronický zánět, který může trvat i mnoho let, je způsoben neustálým drážděním, například v důsledku infekce, časté konzumace některých potravin, stresu, chemikálií, kouření, či obezitou, kdy tukové buňky vylučují zánětlivé látky. Později chronický zánět narušuje způsob, jakým komunikuje mozek s tělem. Přenos signálů posílaných do mozku a buňkám v celém těle jsou narušeny případně blokovány. Dochází k nekoordinované činnosti, kdy některé buňky vylučují ve zvýšené míře zánětlivé látky, poškozující různých buňky a orgány v těle, mozek nevyjímaje.

U mnoha lidí se před vypuknutím zánětu objevují různé změny jako únava, zažívací potíže, hormonální změny či kvasinkové onemocnění. Ačkoliv projevy mohou být různé-od alergií přes onemocnění srdce po psychické poruchy, podstata je stejná-chronický zánět. Největší hrozbou je to, že zánět nemusí být viditelný, probíhá pomalu, dlouhé roky nepozorovaně. Tak dochází často k propuknutí rakoviny z plného poctu zdraví.

Zcela zásadním principem je odstranění chronického zánětu s cílem vrátit imunitní systém do fyziologického stavu, nikoli jej potlačovat imunitu léky jako imunosupresiva a kortikosteroidy.

Na zdravotní stav klienta se dívám jako na celek, holisticky. Provedu celkovou analýzu, zejména stravovacích návyků, kde doporučuji jíst více protizánětlivých potravin (zelenina, ovoce, luštěniny, semínka, ořechy, zdravé oleje, některé zdravé obilniny, byliny, koření), s klientem společně řešíme stres, spánek, bylinnou terapii včetně různých protizánětlivých antioxidantů jako Grapin, posilujeme imunitní systém a psychiku různými jednoduchými relaxačními technikami.

Základní filozofií přírodní medicíny už od dob, kdy před mnoha tisíci lety vznikla, je prevence nemocí. Prevence je vždy z pohledu medicíny snazší než léčba nemocí. Prevence a zdraví ale závisí na rovnováze. A rovnováha odpovídá rovnováze mezi faktory, které podporují zánět, a těmi, které působí protizánětlivě. Všechny rady, souhrnně uvedené v mé nové knize Zánět –skrytý zabiják směřují k tomu, aby v těle zastavily chronický zánět spojený s většinou civilizačních nemocí, od alergií přes cukrovku, rakovinu až po zažívací obtíže.

MUDr. David Frej, Centrum přírodní medicíny, dr.frej.cz